pondělí 12. srpna 2019

Křížový vrch nad Jeseníkem a rozhledna Zlatý Chlum


V sobotu jsme se s mým novopečeným manželem vypravili na alespoň nějaký svatební výlet, když už ne na svatební cestu :-) Jeli jsme do Jeseníků - nad městem Jeseník se vypíná kopec Křížový vrch, kterému vévodí krásná restaurace v tyrolském stylu (zároveň jde o hotelový resort poskytující ubytování). K pozdnímu obědu jsme si oba dali zvěřinový guláš s knedlíkem a na jídle jsme si pochutnali. Výběr z jídel není nijak rozsáhlý, nicméně kuchyně na Křížovém vrchu je poměrně vyhlášená a kuchař holt umí. Vedle hotelu stojí kaple svaté Anny, která má i svou vizitku do turistického deníčku. Z místa je krásný výhled na město Jeseník.Po obědě jsme se vydali po modré turistické značce na rozhlednu Zlatý Chlum. Počasí nám přálo. Bylo zataženo a chvílemi poprchalo, teplota přijatelná. Pro mě v třetím trimestru těhotenství ideální výšlapové podmínky - rozhodně lepší než kdovíjaký výpek.
Cestou jsme narazili na Turistický pramen - krásnou kamennou stavbičku ukrývající minerální prameník.

Cesta z Křížového vrchu na Zlatý Chlum je dlouhá 2,5 km a převýšení činí nějakých 200 m. Jde o příjemnou procházku voňavým lesem.Rozhledna na Zlatém Chlumu je téměř sto dvacet let stará dáma, která má svůj osobitý šmrnc. Vstupenka na rozhlednu je víceúčelová záležitost - slouží totiž také jako pohlednice. U rozhledny je taková prima trampácká chata, kde je možné si zakoupit nějaké občerstvení, suvenýr nebo zmíněnou vstupenku na vyhlídkovou věž.
Schody jsem nepočítala, ale s tím mým břichem jsem si pěkně mákla :-) Výšlap je ale patřičně odměněn úžasným výhledem na Jeseníky (Praděd, Šerák, Keprník), vidět jsou ale i velká polská jezera - Otmuchowské a Nyské.
Pod rozhlednou byla vidět další turisticky zajímavá skalní vyhlídka - Čertovy kameny - na ty se ale vypravíme někdy příště. 

Jsem ráda, že jsem zase mohla poznat nějaký nový kousek naší krásné zemičky, do Jeseníků se chystáme příští rok s mrnětem v klokance častěji, tak snad se nám ty naše cestovatelské plány vydaří :-)


Žádné komentáře:

Okomentovat

Když vám život rozdá karty

... nezbývá, než s nimi hrát. Ať už jsou jakékoli. Hodně věcí ve svém životě ovlivníme sami - svým přístupem, svým konáním, svým náhledem na...